2009. október 31., szombat
krónika
2009. október 27., kedd
mert megérdemlem...


2009. október 26., hétfő
"megszoktad már a kis környezeted?"

okt. 26.
2009. október 25., vasárnap
+1
2009. október 24., szombat
ansfelden/matzing
2009. október 23., péntek
2009. október 22., csütörtök
biztos, hogy...
2009. október 21., szerda
kurzus update
egy fogkefényi idő
2009. október 20., kedd
hullámvasút

2009. október 18., vasárnap
waris dirie: a sivatag virága
"Az alábbiakban a két sztármodell, a két gyönyörű nő, Iman és Dirie bizalmas beszélgetéséből, a Vogue magazinból idézünk. Ruhákról, divatról, sztárpletykákról ezúttal nem esik szó. Iman kérdez, Dirie válaszol. Mert meg akarják törni a csendet egy elviselhetetlen női titok körül.
– Tudtad, mi vár rád? Anyád felkészített arra, hogy mi fog történni és miért?
– Nem mondott semmit, csak azt, hogy holnap megyünk. Én pedig ösztönösen megéreztem, hogy hová. Különös módon még vártam is ezt a napot, hiszen szerettem volna mielőbb felnőtté válni. Tudtam, enélkül sohasem mehetek férjhez. De féltem is, mert láttam, mekkora fájdalmat okozott az egyik nővéremnek.
– Megengedték, hogy végignézd?
– Utánuk lopakodtam, és egy bokorból leselkedtem. Láttam, ahogy a nővérem állon rúgja az idegen asszonyt, és megpróbál elmenekülni. Én jó előre megfogadtam, hogy nagyon erős leszek.
– És az tudtál maradni?
– Nem volt más választásom. Borotva volt a nő kezében, egy törött pengéjű, életlen borotva. Többször is belém vágott, hallottam, hogyan hasítja a húsomat. Egész életemre megtanultam, mi a fájdalom.
– Kaptál valami csillapítót vagy nyugtatót?
– Semmit. Anyám hazavezetett, és valami kendővel egészen szorosan összekötötte a két lábamat úgy, hogy moccanni sem tudtam. Három hétig feküdtem így, hogy minél szorosabban forrhasson össze a seb.
– Tudtál valakivel beszélgetni arról, mi történt veled?
– Nem. Mit kérdezhettem vagy mondhattam volna? Úgy tudtam, ez így természetes.
– Akkor az is természetes lett volna, hogy férjhez mégy ahhoz, akit a szüleid kiválasztottak. Te mégis megszöktél. Ha nem teszed, aligha beszélgethetnénk itt, New Yorkban...
– Nagyon sok tevéje volt, de már betöltötte a hatvanat. Apám azzal vigasztalt, örüljek, hogy öreg, legalább nem mászkál más nők után. Egyszerűen elrohantam. Bele a világba.
– Volt saját pénzed?
– Pénz? Azt sem tudtam, hogy létezik! Mi mindent csereberéltünk. Egy bárányért, kettőért. Csak azt tudtam, hogy van valahol egy város, és abban a városban él egy nagynéném meg egy nagybátyám. Ő éppen Londonba készült. Ha már ott voltam, magával vitt, hogy segítsek a háztartásban. Az egészből csak annyit értettem, nem kell visszamennem.
– Nem tudta, hogy te tulajdonképpen szökésben vagy?
– Honnan tudta volna? Nálunk odakint nem volt telefon.
– Gyorsan be tudtál illeszkedni a fehér világba? Hogy tetszett London?
– Hamar megszoktam. És azonnal lettek barátaim. Fiúk is. Mindegyik azt akarta tudni, melyik a kedvenc együttesem, és én nem ismertem egyetlen együttest sem. Amúgy semmi komolyabb nem volt, hiszen szexről eleve szó sem lehetett. Ott lent, a szó szoros értelmében be voltam zárva.
– De vágyat azért éreztél...
– Annál rosszabb volt! Mert tudtam, hogy én más vagyok. Próbáltam is megbeszélni a dolgot egy másik fekete lánnyal, akivel együtt jártam tornázni. Eleinte azt hittem, szégyenlős, és csak úgy tesz, mintha nem értené, mire célozgatok, de végül dühösen rám förmedt, hogy nyögjem már ki végre mi a bajom. Erre megmutattam, ő pedig elbőgte magát az iszonyattól. Ezt én nem értettem. Tudod, addig azt hittem, minden fekete lány ilyen.
– Ekkor mentél el orvoshoz?
– Korábban fel sem merült bennem, hogy okom volna rá. Több műtéttel, nagyon türelmesen rendbe hozott. Neki köszönhetem, hogy már nem kínszenvedés minden menstruáció, hogy normálisan tudom üríteni a vizeletemet, hogy képessé váltam a szexuális életre.
– Találkoztál anyáddal azóta, hogy eljöttél otthonról?
– Többször is szerettem volna. Pár éve a BBC forgatott velem egy filmet, és a stáb megígérte, hogy felkutatják. Ugyanúgy kérdezősködtek, mint annak idején én a nagybátyám után. Végül találtak valakit, aki állította, hogy az egyik lánya Londonban él. De ez a nő nem az én anyám volt."
(http://www.terebess.hu/keletkultinfo/lexikon/infibulacio.html)
ez volt a mai filmélmény bujinnal a salzburgi "das kino" (a mozi) nevű moziban. a könyvet már olvastam, úgyhogy nagy újdonságot tartalom-szinten nem okozott (nők genitális megcsonkítása az afrikai országokban), de képiesítve azért jobban üt, mint olvasva. szóval mindenkinek ajánlom, főleg nőknek, ők tudják igazán átérezni, miről is van szó.
más: várakozva a pályaudvaron a buszra, megjelent egy tíz fős csoport, roma származásúak, furán ismerős hanglejtéssel beszéltek. fülelek-fülelek, hát ez bizony az ízes magyar nyelv. kicsi a világ :D
2009. október 17., szombat
afro coffee
2009. október 16., péntek
tobzódás
Chlorophyll Skin from Lucy McRae on Vimeo.
hallgatni:
olvasni:
újdonságok, update, nyúúúúz, kinek mi tetszik:
- holnap fejest ugrok... ja, nincs is kádam... szal akkor csak úgy behabosítom a fejem a legújabb fejlesztésű tetűirtóval. nem, még nincs újabb fajta háziállat a fejemen, de az oviban már van, úgyhogy éljen a prevenció. a körjátékozás és legozás mellett tehát még egy olyan dolog teret nyert az életemben, amit már ovi óta nem csináltam...
- emellett kétezerhétszáz forintos órabérért vasalok annál a családnál, ahol néha bébiszittelek is, plusz pótanyám nagynénjénél ugyanennyiért porszívózok, felmosok egy háromszintes házat. szerintem nem rossz pééééz. ha azt nézzük, hogy két diplomám van, akár lealacsonyodásnak is vehetnénk, de nekem szerintem nem árt, ha kicsit belekóstolok a házimunkába is. a pénz meg nagy úr. valamiből csak kell már vennem egy karton sört :) ja, és nem mellesleg a nagynéni akkorka, mint én, és amikor ezt ő is észrevette, így szólt: jajj, judit, de jó, hogy nem kell kidobnom azokat a ruhákat, amik nekem már nem kellenek, és soha nem hordtam őket; van kedved átböngészni őket? hogyaviharbane!!!! :D
2009. október 15., csütörtök
áldozat 10.
A nyár az lágy buggyanás a homokon.
Tükröt sütnek a gangokon, teknősbékát, fújtat és ciceg a júliusi nap a bő olajban. Zsíros zászlóban ácsorog a nyár, lobogtatja, nyeli. Csíkokat húz a szerves, telt szemét. A szomjas, verébmedence fényben gyéren lóg a petúniák vendéghaja, zöld akasztójukon a kék, piros, lila foszladék. Ládák és szárazak. „Paradicsomkórház”, ezt hallom többször is egymás után, holott suttognak, szinte összeakad a szemüvegük a függőfolyosón. Társalognak a petúniák. Orvostól jönnek, hentestől, piacról. Annak a rendje.
Mert azért, Husika, hát az a kórház, hát az magában véve is egy paradicsom volt, egy boldog piknik, hol szökőkútban játszódtak a derék főorvosok, és madártej volt minden meg sodó, hát egy fürdőkórház milyen legyen, egy valóságos Klinika, Dráváné, s hogy villanyos tolókocsival folyott a szép közlekedés, egy Hospital Paradiso, azért az mégis valami, nem esztéká. Hajdan, mondják a petúniák, s legyintenek. Ropog szatyraik apró kereke a műkövön.
Az bizony, paradicsomkórház, az a nyár.
Hogy tehát mi is a nyár, de így, ilyen banálisan, hogy mi a nyár?, azt fogalmazgatom. S becsukom hozzá a szememet hétfő délelőtt a Szív utcában. Talán nem is teknősbéka, hanem akciós zsírszalonna, azok a bolyhos, nyurga táblák, sertésjegek a nyári délelőttben, s végül mind szőkére sül, selyemcukor és kösöntyű, és olvad el a nyelven magától, nem szíjas, nem gumis, paradicsommal, Dráváné, jó kis paprikával.
Nézem a becsukott szememen a karikákat, a higanyos buborékokat. Vizet kellene írni, csak vizet. Valami könnyű, nyári tükröt. Lustát és meddőt. Laza gyomorszájat. Nem törődni, nem dolgozni. Elengedődni a bőrt. Hogy csak a semmi, a semmi, a semmi. Mikor fekszik hanyatt az ember, lábai mint a hínár. Nem szerkeszt, nem épít, nem kerekít. Ahogy esik jól, úgy. Plafonküllőkön lépegetni az ujjaival.
A nyár az bőrérzet, víz és nyurgaság, jégszekrény koccanása, apró hajnali vodkák és mezítlábra felhúzott tornacipő. Frissen vágott sörtefű egy kertben, harmat, fehér vasasztal, vízüvegcserép. Elhagyott, hibátlan víztükör kacsákkal. Homokos fürdőköpeny sprődje a vállon. Karnyújtásnyi túlpart és tengerérzet. Lassú napok gyors telése. Hogy holnap is, holnapután is ma van. S bicikli, zöld veltelini, mályvafagylalt.
Csíkos nyugágy, könyv, vastag és fölösleges regénykönyv a napolaj árulkodó kis szamárfüleivel.
Eötvös Károly fürdőtrikóban a füredi strandon. Bajsza, rózsás kagylóvá görbített talpa, piruló tagjai.
Amikor a szívkórház Badacsonyba hajókirándul, s a boldog pecsenyesoron tetőfokára hág.
Valami szél, ahogy lapozza a nádast, s a messzi, strandi lárma mint a csend szőke kérge. Ahogy szállanak a felhők badacsonyan, kék egükben a csecsfelhők, drágám, szállnak mammatusz.
Ölbe vett kockás füzet, fekete toll, íráskézimunka. A nyár szabadfogalmazás.
Az a nyár, ahogy a partra döng a tó és „nagyítóüveg-húsa alatt ingó terméskövek dagadnak-fogynak, ahogy éleik szöge a híg kristályban megtörik, szűkül vagy tágul: a dirib-darab roncsok együtt emelik hátukat, torz teknősbékák, a vízzel, amely szabályosan fújtatva futja el mohos lapjukat, aztán lecsorog s fél vagy negyed ütemkésés konok játékával kontrázgatja saját lélegzetének nyugodt ritmusát.”
Szemüveg, kívülhordott ing, ezerbő nadrág, hunyorgás, szétlóbált, nyughatalan barna tagok, tán notesz, ceruza. A földvári mólón Szabó Lőrinc, ez a nyár.
A bélellei honvéd úttörőtábor második világháborús gumicsónakjai alatt a keserű gumiszag édes illata.
Szabó Kaola áttört presszósköténye a tihanyi apátság hóna alatt. Párás, kék tálcán vitorla sörnyitóval, számlablokkal. Vörös sün, podravka pivo. A bőröd. Apró, visszakozó mozdulatok rajt, a homok kicsi rákjai, ez a nyár.
Egy túlvilági reggeli. Csurig terített pingpongasztal bémárián, s a kert végében piros üdülőkkel a vasút. Nyárfa, poros nyárfasor a holdig s vissza.
Halsütők a siófoki állomáson, szívdodzsem és butikosnadrág.
Egy ottfelejtett napernyőkalapács.
Hogy lugasuk fakózöldjében pirosra szítt ponyva alatt zöldbableveseznek az angyalok. Titkos combjukon, ikrek, kanálnyéllel vakargatják a szúnyogcsípést. Nyíló recék kereszthálózata. Hoznak a melbából fagyit, de vanília nem. Hogy csupa, csupa málnák. Naptej robban az ég lőtéri csöndjében. Szédül és érik az uborka a pincetetőn.
Az az ájult, édes nyár, az volna. Üvegszájban, nejlonüvegben mézcukor, s korom, gálic, sebbenzin, az nyár.
Hogy Egry József mókusecsetet mos az alkonyatban.
Egy bicikli ezüstje a györöki országúton, mikor filmet izzad a bitumen és surrog, surrog fölötte a kerék nagyon fátyolból és nagyon messziről, az a nyár. Nem küllő, nem nyereg, nem is épp szín, csupán egy hosszú cikkanás a szemben, szúrós fénypor, ami majd bármikor előhívható: ezüstmaszat. S hogy ehhez a biciklihez ki tartozott? Istenem, hát ez, ez a fény, ami mindig hozzátartozik, ez tartozott.
Györök, ahonnan látni a tengert, ez a nyár.
S hogy a szív a legizmosabb élőlény, tizenkét sorban elfér s tízezer évre elég. Jelentéktelen, mégis másod.
Egy teleákolt fürdőző papír.
(’93. július 12.) --> jelzem, a szülinapomon íródott. ejjj, odébb van az még, meg a homokos tengerpart is...
2009. október 14., szerda
viva la jink
2009. október 12., hétfő
nincs cím
2009. október 11., vasárnap
víkend


végre találkozni fogok elnurával, az egyik salzburgi au-pair lánnyal is, és bejárok a városban mindent, amit eddig elmulasztottam. végre van mindenféle kutyafüle programfüzetem, moziműsor, blabla, szóval indulhat a bigszitilájf.
úgy néz ki, (koppkoppkopp) hogy egy rokon családnak fogok besegíteni csütörtökönként a háztartásban, vasalás, meg ilyen kamu dolgok, isten őrizz, hogy még egy bébiszitter melót vállaljak, bőven elég az is, ami van :) mellesleg meg jobban kifizetődő a háziasszonyt játszani, mint gyerekekre vigyázni, és mégsem akkora felelősség a vasalóval kettesben egy szobában lenni... a csütörtök még más miatt is fontos, de mindent a maga idejében!!!
közben pedig újonc sorstársammal és egyben barátnőmmel folyamatos msn-kapcsolatot ápoltam a láblógatós hétvégén, és fogok is ápolni a továbbiakban, hogy megvitassuk, melyik tisztítószer a legmegfelelőbb az alpaka-szőnyeg tisztítására, melyik göncöt lehet a szigorúan betartandó tiltó jelzés ellenére is a szárítógépbe tenni és melyik narancslé tartalmazza a legkevesebb cukrot, amelyiktől gondviselt gyermekünk fogai nem rohadnak ki (olyan hamar).
heppi
2009. október 10., szombat
2009. október 9., péntek
flash mob (?)
most hadd ne a wikipedia-ra hivatkozzak, hogy mi az a flash mob. nagyjából úgyis mindenki tudja: emberkék összegyűlnek egy nyilvános helyen, művelnek valami meghökkentőt, szokatlant, meglepőt, aztán fel is szívódnak, mint akik jól végezték dolgukat. és ez így is van jól, hiszen elvileg a flash mob-ok különösebb cél nélkül szerveződnek. de mivel ez a megmozdulás a cinepécs filmfesztiválra való figyelemfelhívás és valamiképp egy promóció volt (gerillamarketing?) az üres tér társulat tagjainak közreműködésével, azaz meghatározott céllal hívódott életre, én sem nevezném teljesen flash mobnak. igazából tök mindegy szerintem, csak azért írtam le, hogy beszálljak a csapatba, és valamiképp reagáljak az esemény után kirobbant vitára.
http://blog.cinepecs.eu/2009/10/flash-mob-a-galambok-mar-gyulekeznek-pecsett/
a lényeg, hogy valami megint történt pécsett. valami jó. jé, nem vagyok ott, és mégis megy tovább az élet... hihetetlen :D
2009. október 7., szerda
nosztalgia

- a lustálkodás azon válfaja, amit az utolsó hónapokban műveltünk pécsett. 10-11 körül felkelni, enni (vagy netán, ha nem otthon aludtam, hazavánszorogni az előző esti buligöncben, miközben a karikás szemeimet hatalmas napszemüveggel próbálom takarni, és röhögök magamban az emberek hülye nézésén, ami azt sugallja: mit keres ez az életvidám csaj itt délben, a belvárosban miniszoknyában és flitteres topban, mikor esik az eső és a jó munkásemberek félórás ebédszünetüket töltik?), megnézni 5 (6-7-8) részt az osztály című sorozatból, aztán kitalálni, hogy mit aggassunk magunkra este, és elmenni a kantába bandázni.
2009. október 4., vasárnap
tudtátok, hogy...
2009. október 3., szombat
áldozat 9.
2009. október 2., péntek
fc salzburg - villarreal cf 2:0

2009. október 1., csütörtök
ha nem tudod, hogy merre, vedd az irányt erre...
aki kapta, marta. és már októóóóber van ;)